درمان سلولیت

در برخی از افراد چربی در نواحی از بدن تجمع کرده است و باعث بوجود امدن ظاهر برآمده شده است ، که این امر باعث کاهش زیبایی اندام و اعتماد بنفس افراد گردیده است. امروزه روش های درمانی بسیاری مطرح شده است که می توان با استفاده از این روش های سلولیت را بطور موثر درمان کرد .

درمان سلولیت های پوستی

سلولیت چیست؟

سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت و ساز آن ها اختلال به وجود آمده است. این چربی‌ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌کنند که این مشکل بیشتر در خانم‌ها دیده می شود.
 در واقع در بدن انسان رشته‌هایی وجود دارند که وظیفه آن‌ها همبندسازی پوست و اتصال پوست به عضلات زیرین آن می باشد. زمانی که این توده‌های چربی بزرگ می‌شوند، پوست را به سمت بالا می کشند اما رشته‌های همبندسازی پوست سرجای خود می‌مانند. همین امر سبب بروز ناهماهنگی بر روی سطح پوست و ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی می‌شود. این پدیده را سلولیت می‌نامند.

 باید بدانید که سلولیت تنها در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد ، بلکه زنان لاغر و یا آنهایی که از وزن ایده آلی برخوردارند نیز ممکن است دیده شود. سلولیت یا تجمع چربی و فرورفتگی پوست از عوامل ناخوش آیندی است که معمولاً در کشاله‌های ران، شکم، باسن و سینه‌ها، ایجاد می‌شود. اما نکته جالب اینجاست که چه عاملی سبب بروز چنین پدیده‌ای می‌شود؟ در ادامه مقاله به بررسی علل ایجاد سلولیت و انواع آن و همچنین که راه های درمان آن پرداخته ایم.

انواع سلولیت

سلولیت ها به دو دسته متفاوت تقسیم می شوند:

سلولیت سفت: این نوع سلولیت بیشتر در ناحیه ران‌ها و باسن دیده می شود و به عضلات چسبیده و حجمی قطور مرتبط می شوندو با فشار دادن آن ناحیه فرد احساس درد می‌کند و به دلیل محکم بودن این ماده، به راحتی نمی‌توان آنرا از روی پوست گرفت.

سلولیت شل: این نوع سلولیت بر اثر چاق و لاغر شدن ناگهانی بوجود می‌آید و با حرکت بدن سلولیت نیز حرکت می‌کند که ظاهری نامطلوب به همراه دارد.

عواملی که باعث ایجاد سلولیت می شوند ؟

عواملی که باعث ایجاد سلولیت می شوند:

رژیم غذایی نامناسب

 تجمع سموم در بدن

 افزایش وزن

بارداری

 ضخامت و رنگ پوست

 عدم تحرک

علل ایجاد سلولیت

درمان سلولیت

لیزر لیپولیز

موثر ترین روش برای درمان سلولیت لیزر لیپولیز می باشد، با استفاده از این روش سلولی های چربی با استفاده از لیزر تخریب می شود . در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود تا بیمار دردی را احساس نکند .

مزوتراپی

یکی دیگر از روش هایی که در درمان سلولیت مورد استفاده قرار می گیرد مزوتراپی است که می تواند باعث بهبود فرآیند چرخش خون در مویرگ هاو در نتیجه تخریب سلول های چربی و عملکرد بهتر سیستم تخلیه لنفاوی شود . در این روش مواد طبیعی مانند ویتامین ها و مواد معدنی  با یک تزریق کوچک در زیر پوست بیمار تزریق می شود .

باتوجه به شرایط بیمار تعداد جلسات درمانی مورد نیاز تعیین می شود این روش درمانی کاملا بدون درد می باشد و حدودا 10 تا 15 دقیقه زمان می برد .

کویتیشن

کوتیشن مافوق صوت یکی از روش های مدرن درمان سلولیت می باشد، که می توان نتایج بسیار درخشانی را با استفاده از این روش بدست اورد  ، این روش در درمان سلولیت بسیار موثر می باشد ، در این روش از دستگاه مخصوصی استفاده می شود،زمانی که امواج این دستگاه با بدن انسان برخورد می کند در داخل بافت چربی و مابین شکاف های پوست حباب های ریز از بخار آب ایجاد می شود ، در نتیجه انجام این کار مایع موجود در ناحیه مورد نظر انبساط و انقباض پیدا می کند و سلول های چربی تخریب می شود و از بدن دفع می شود . این روش درمانی برای تخریب بافت چربی و کاهش علائم سلولیت بسیار مناسب می باشد. با استفاده از این روش پوست حالت شل و آویزان پیدا نمی کند . این روش درمانی کاملا راحت و بدون درد می باشد احساس گرمی در حین انجام این روش کاملا طبیعی می باشد ، ایجاد ورم یا قرمزی ناحیه تحت درمان از عوارض احتمالی این روش می باشد که با گذشت چند روز از بین می رود .

توجه داشته باشید که این روش های درمانی باید توسط متخصص پوست و مو انجام شود تا فرد دچار عوارض پوستی پس از درمان نگردد.

روش های دیگر درمان و رفع سلولیت

موارد زیادی وجود دارند که می توان از آن‌ها به عنوان درمان و رفع سلولیت نام برد برخی از این موارد عبارتند از :

ورزش و تحرک کافی

کاهش مصرف فست‌فود و مواد غذایی چرب

افزایش مصرف سبزیجات و میوه

داشتن خواب و استراحت کافی

مصرف آب حداقل 8 لیوان در شبانه روز

ترک سیگار و سایر دخانیات

عدم مصرف الکل

پرهیز از نشستن‌ طولانی

دریافت ماساژ‌های پوستی

اگرچه سلولیت پدیده‌ای است که می‌تواند به یک دغدغه برای فرد تبدیل شود اما عارضه‌ای نیست که نتوان آن را درمان کرده یا از بین برد. 

دکتر طناز فخیم

متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع