پسوریازیس

پسوریازیس

پسوریازیس در 1 تا 3 درصد جمعیت در سرار جهان دیده می شود. بیماری به صورت ژنتیک و به احتمال زیاد با الگوی غالب و با نفوذ متغیر، منتقل می شود. این بیماری در سراسر عمر وجود دارد و ویژگی آن تشدید ها و پسرفت های راجعه و مزمن است که از نظر روانی و جسمانی ناتوان کننده هستند. مردان و زنان به صورت مساوی مبتلا می شوند.

گستردگی و شدت بیماری دارای طیف وسیعی است. پسوریازیس معمولا در کودکی آغاز می شود.

پسوریازیس

پسوریازیس

ضایعات پسوریازیس منفرد هستند. این ضایعات به شکل پاپلوهای قرمز پوسته دار شروع شده با یکدیگر جوش می خورند و پلاک هایی گرد یا بیضوی تشکیل می دهند که به آسانی می توان آن ها را از پوست طبیعی اطرافشان تشخیص داد . پوسته، چسبنده ، سفید و نقره ای بوده ، هنگامی که برداشته می شود نقاط خون چکان آشکار می شود.  پوسته های مخصوصا بروی پوست سر، ممکن است شدیدا متراکم شوند . در چین های پوستی، پوسته تشکیل می شود، اما خیس خورده سپس پراکنده می گردد. بنابرین پلاک های پسوریازیس موجود در چین های پوستی تنها به صورت پلاک های قرمز و نرم ، با یک سطح خیس خورده نمایان می شوند.

شایعترین محل پلاک های نواحی چین دارد ، چین بین دو عضله سرینی می باشد .

پسوریازیس قطره ای

در بیشتر از 30 درصد بیماران پسوریاتیک، اولین دوره بیماری قبل از 20 سالگی است و در بسیاری از موارد ، دوره ای از پسوریازیس قطره ای اولین نشانه گرایش به بیماری می باشد.

پاپلوهای پوسته دار به صورت ناگهانی روی تنه و اندام ها به استثنای کف دست ها و کف پاها ظاهر می شوند. شمار آن ها از چند پاپول تا پاپول های فراوان متغیر است و بزرگی آن ها ممکن است به اندازه یک نقطه تا یک سانتی متر باشد. با گذشت زمان قطر  ضایعات افزایش می یابد  و پوست سر و صورت نیز ممکن است درگیر شود.

بیشتر بخوانید
سرطان های پوستی در افراد مسن

پسوریازیس قطره ای ممکن است خود به خود در عرض چند هفته تا چند ماه بهبود یابد.

پسوریازیس پوست سر

پوست سر محل مطلوبی برای پسوریازیس است و ممکن است تنها ناحیه درگیر شده باشد . پلاک ها شبیه پلاک های پوست هستند ، با این تفاوت که در این حالت پوسته ها راحت تر انباشته می شوند، این پوسته ها به موی سر گیر کرده متصل می مانند. گسترش پلاک ها به پیشانی نسبتا شایع است. پوسته ضخیم می تواند کل پوست سر را بپوشاند، این پوسته با احساس تنگی و فشار همراه است.

پسوریازیس ناخن

تغییرات ناخن وجه مشخصه پسوریازیس هستند و ناخن بیماران همواره باید مورد معاینه قرار گیرد . فرورفتگی منقوط ناخن، شناخته شده ترین و احتمالا شایع ترین ناهنجاری پسوریازیس ناخن می باشد.

برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس حتما باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر فخیم متخصص پوست و مو

لیزر موهای زائد

تزریق بوتاکس

تزریق ژل

جوانسازی پوست

راه های ارتباطی دکتر فخیم متخصص پوست و مو

شماره های تماس: 44849534-44824082-09123180244

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر فخیم متخصص پوست

دکتر طناز فخیم

متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

پاسخ

نوزده − 10 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه