مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم باعث فلج کردن عضلاتی که در صورت چین و چروک می شود می نماید که در صورتی که در ناحیه های خواسته شده تزریق شود باعث جوانسازی و زیباسازی پوست صورت می شود. تزریق بی رویه از این سم عوارض جانبی حادی را به وجود می آورد که صورت را زشت و نافرم می نماید.

تزریق-بوتاکس-2

از این ماده به منظور درمان بیماری نیز استفاده می شود مانند: بوتاکس برای درمان دیستونی سرویکس (اسپاسم شدید در عضلات گردن) مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین برای درمان اسپاسم عضلانی (سفتی) در اندام فوقانی (آرنج، مچ دست، انگشتان) یا اندام های پایینی (مچ پا، انگشتان پا) استفاده می شود. تزریق بوتاکس نیز برای درمان تعرق  بیش از اندازه (hyperhidrosis)  نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن بوتاکس برای درمان مثانه و بی اختیاری بیش از حد ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس بهتر است به خانم دکتر طناز فخیم مراجعه بفرمایید.

 

توصیه می شود که با مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس و آرام نگه داشتن محل تزریق بوتاکس اثرات و نتایج خوبی را برای متقاضی به همراه می آورد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس 

گاهی بعضی از افراد سوزش سوزن را تحمل می کنند، در حالی که برخی دیگر قدرت تحمل آنان کم است و خواهان بی حسی موضعی در ناحیه تزریق قبل از پروسه هستند. باید گفت که سوزنی در این فرآیند استفاده می شود بسیار کوچک و ریز می باشد که فرد هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نمی نماید. اما متخصص پوست به نظرمراجعه کننده احترام گذاشته و قبل از این فرآیند از بی حسی موضعی استفاده می نماید.

گفته می شود که مقدار و تعداد تزریق ها به علل بسیاری بستگی دارد و از فردی به دیگری متغیر می باشد. ممکن است در فردی به 30 تا 40 تزریق برسد ،در حالی که در فرد دیگر تنها با 15 تزریق کفایت کند. صلاحیت این کار به عهده متخصص پوست می باشد و نباید خودسرانه خواهان تزریق بیش از مقدار تعیین شده باشیم زیرا ممکن است که علاوه بر عوارض جانبی اختلالاتی نیز در عضلات صورت ایجاد نماید.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس 

 • استفاده از کرم و یا لوازم آرایشی قبل از این پروسه ممنوع است.
 • از استعمال کرم ها و ضدآفتاب خودداری شود.
 • اگر به سم بوتولینوم آلرژی دارید، تزریق بوتاکس نباید انجام شود .
 • ناحیه مورد نظر زخم، زگیل، تبخال و حتی عفونتی در آن وجود نداشته باشد.
 • چنانچه از دارو و یا قرص های خاصی استفاده می نمایید، حتما باید به متخصص پوست قبل از این روند اطلاع رسانی شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • بهتر است که ناحیه تزریق شده را ماساژ ندهید. ماساژ صورت به دلیل تاثیر باز کنندگی عروق و افزایش جریان خون بعد از بوتاکس توصیه نمی شود.
 • بعد از تزریق بوتاکس شستشوی ملایم با آب سرد ایرادی ندارد با این وجود استحمام با آب گرم به دلیل افزایش جریان خون موضعی در پوست و احتمال جابه جایی بوتاکس به نقاط دورتر در ۲۴ ساعت اول انجام نشود.
 • بعد از تزریق بلافاصله دراز نکشید زیرا مواد تزریق ممکن است به ناحیه حدقه چشم نفوذپیدا نماید.
 • ممکن است که بعد از تزریق قرمزی و کبودی مختصری ایجاد شود که با قرار دادن کمپرس سرد و یا یخ کاملا برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.
 • بعد از تزریق بوتاکس چند ساعت اول مولکول های آن در بافت بین سلولی قرار می گیرد و به تدریج وارد فضای داخل سلول خواهد شد. پس قبل از این زمان ورزش های سنگین هوازی و یا غیر هوازی انجام نشود زیرا افزایش جریان خون در بدن احتمال پخش بوتاکس به نقاط دورتر و ایجاد عوارض جانبی از قبیل افتادگی پلک را به همراه دارد.
 • عدم استفاده از اسپری در صورتی که بوتاکس زیر بغل تزریق شده باشد.
 • عدم استفاده از دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی
 • تبعیت از یک رژیم غذایی استاندارد
 • استفاده از عینک آفتابی در صورت قرار گرفتن در معرض نورخورشید
 • استفاده از پمادها و کرم های تجویز شده متخصص پوست طبق دستور العمل داده شده

برخی از خدمات دکتر فخیم متخصص پوست و مو

لیزر موهای زائد

تزریق بوتاکس

تزریق ژل

جوانسازی پوست

راه های ارتباطی دکتر فخیم متخصص پوست و مو

شماره های تماس: 44849534-44824082-09123180244

دکتر طناز فخیم

متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه