زاویه سازی صورت یا مادلینگ چهره

امروزه عمل های زیبایی مانند زاویه سازی صورت ( مادلینگ چهره )، بین آقایان و خانم ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) علاوه بر فرم دهی صورت و چانه، باعث جوانسازی و زیبایی پوست نیز می گردد.

عمل زاویه سازی صورت با روش های گوناگونی قابل انجام است که هر یک معایب و مزایایی دارند که در این مقاله به آن می پردازیم.

با افزایش سن و به مرور زمان چهره آن شادابی خود را از دست می دهد و افتاده تر به نظر می آید . بسیاری از افراد به دنبال راه های برای زیبایی خود هستند . داشتن چهره ای به صورت v شکل سبب زیباتر شدن و جوان تر به نظر رسیدن فرد می شود . به همین منظور داشتن صورتی به شکل v می توانید به زاویه سازی صورت خود بپردازید .

زاویه سازی صورت

زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) چیست

مادلینگ چهره باعث  ایجاد زیبایی، جوانسازی پوست، اصلاح زاویه بینی با فک، رفع غبغب و حالت دادن به چانه می شود. در عمل زاویه سازی صورت ، حالت چهره پس از عمل به شکل V می شود. این حالت صورت در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار است . این عمل مخصوصا در بین خانم ها و آقایان جوان بسیار رواج دارد. در مادلینگ چهره،  نقاطی از صورت که نقشی کلیدی در زیبایی صورت دارند برجسته تر می شوند تا تناسب آن ها با بقیه اجزای صورت بیشتر شود . این نقاط می تواند زاویه فک، خطوط فک، گونه و چانه باشد که با روش های مختلفی که برای زاویه سازی صورت بکار برده می شود، این اجزا در تناسب باهم برجسته شده و حالت زیبایی به صورت می دهند .

در این روش تغییراتی بر روی فک انجام می شود، به طوریکه فک کشیده تر شده و حالتی مانند V پیدا می کند. بنابراین زاویه سازی صورت ( مادلینگ چهره ) با کوچک کردن فک، لاغر نمودن صورت و برجسته سازی گونه و چانه انجام می شود. این عمل علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد و می تواند برای درمان افرادی که در طی یک حادثه یا به صورت مادرزادی دچار مشکل در ناحیه فک هستند، بکار گرفته شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای مادلینگ چهره یا زاویه سازی صورت هستند؟

برای انجام این روش حالت صورت افراد باید دارای ویژگی هایی باشد و یا به عبارت دیگر این عمل برای همه افراد انجام پذیر نیست و افرادی با ویژگی های ذیل می توانند گزینه مناسبی برای این روش باشند:

 • افراد دارای فک عریض و پهن
 • افراد دارای فک مربعی شکل
 • افراد دارای چانه دایره ای شکل
 • افرادی که خط فک آن ها زاویه ندارد.
 • افراد دارای گونه های چاق و یا لاغر
 • خانم هایی که فک آن ها حالت مردانه دارد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای زاویه سازی صورت نمی باشند؟

 • افرادی که صورت خیلی لاغر یا خیلی چاق دارند.
 • افرادی که دچار افتادگی پوست هستند.
 • افرادی که فک پایینی کوچک و یا عقب رفته دارند.
 • افرادی که صورت و یا گردن گرد و چاق دارند.
 • افرادی که گونه های کوچکی دارند.
 • افرادی که بینی بزرگی دارند.
 • افرادی که قسمت بالای صورتشان نسبت به قسمت پایینی، تناسب ندارد و کوچکتر است.
زاویه دار کردن صورت

روش های زاویه سازی صورت

زاویه سازی صورت با نخ:

امروزه این روش نیز یکی از محبوب ترین روش های استفاده شده در زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره) است. در این روش ابتدا پزشک متخصص پوست نواحی ورود و خروج نخ را بر روی صورت بیمار مشخص می کند. سپس با سوزن های نازک و مخصوص اینکار، نخ ها را وارد قسمت های مورد نظر کرده و پس از خروج، نخ ها را گره زده و آن را زیر پوست مخفی می کند.

استفاده از نخ باعث لیفت و بالا کشیدن پوست می شود. نتایج حاصل از زاویه سازی صورت با نخ، آنی و قابل مشاهده است. این روش هیچ گونه عارضه ای ندارد و هیچ گونه زخم یا اسکار بر روی صورت بر جای نمی گذارد.

زاویه سازی صورت با چربی:

طی فرآیند چربی از بدن خود شخص از نواحی همچون پهلو، ران و شکم استخراج شده و طی فرآیندی آماده سازی می شود و به نواحی خاص مورد نظر همچون فک تزریق چربی انجام می شود . این یک روش درمانی کاملا بی عارضه بوده و برخی از عوارض جانبی همچون تورم و کبودی موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

زاویه سازی صورت با ژل:
فیلر های پوستی همچون ژل برای حجم دادن به نواحی خاصی از بدن تزریق می شود . تزریق ژل یک روش کاملا بی عارضه می باشد اما همانند دیگر روش های زیبایی دارای عوارض جانبی همچون تورم و قرمزی وجود دارد که این عارضه ها موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود .

در این روش ابتدا متخصص پوست و مو به ناحیه مورد نظر با استفاده از کرم های بی حسی به بی حس کردن ناحیه مورد نظر به صورت موضعی می پردازیم . سپس بعد از گذشت چند دقیقه با استفاده از سرنگ های کوچک انسوینی به تزریق ژل در نواحی همچون فک جهت زاویه سازی فک و صورت می پردازیم .

ماندگاری این روش زیبایی بسته به نوع مواد مصرفی متفاوت خواهد بود . به طور معمول مدت زمان ماندگاری این روش بین 9 الی 12 ماه خواهد بود .

زاویه سازی صورت با بوتاکس:

در این روشسم بوتاکس به قسمت های از چانه تزریق می شود تا چانه کوچکتر به نظر آید. این روش بدون جراحی انجام شده و بیمار در حین انجام آن کوچکترین دردی را احساس نمی کند. این روش برای افرادی که می خواهند قسمت پایین صورتشان کشیده تر به نظر آید یا افراد دارای فک مربعی شکل، بسیار مناسب می باشد.

زاویه سازی صورت با تزریق فیلر:

در این روش فیلر به قسمت پایینی صورت و ناحیه گردن تزریق می شود که این امر باعث خوش تراش شدن فک می شود وحالتی زیبا به صورت می دهد. نتیجه تزریق فیلر پس از انجام قابل مشاهده است. این روش عارضه ای ندارد و بیمار پس از عمل می تواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد.

زاویه سازی صورت با جراحی:

در روش جراحی بیمار در اتاق عمل بیهوش می شود. سپس پزشک متخصص پوست اندازه فک را کوچکتر می نماید و اینکار با برش دادن بخشی از استخوان فک با مته و اره مخصوص انجام می شود.

همچنین در صورتی که این قسمت عضلاتی حجیم داشته باشد، پزشک قسمت هایی از این عضله را بیرون کشیده و آن قسمت را بخیه می زند.

اقدامات بعد از زاویه سازی صورت

رعایت یک سری نکات بعد از مادلینگ چهره می تواند نتیجه این روش را بهتر نمایداین اقدامات عبارتند از :

 • به مدت ۴ ساعت پس اززاویه دار کرن صورت از آرایش کردن خودداری نمایید.
 • به مدت یک هفته از جویدن غذاهای سفت خودداری نمایید.
 • به مدت ۴ ساعت پس از عمل، از وارد آوردن هر گونه فشار بر روی محل خودداری نمایید.
 • به مدت ۲ روز پس از عمل بر روی شکم و صورت نخوابید.
 • به مدت یک روز پس از عمل از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 • به مدت یک هفته پس از عمل ، از رفتن به سونا و آبگرم خودداری نمایید.

عوارض زاویه سازی صورت

این روش عوارض خاصی به همراه ندارد و تنها عارضه آن، ایجاد کبودی و تورم در محل است که پس از دو الی سه روز رفع خواهد شد.

ماندگاری زاویه دار کردن صورت چقدر است

نتایج زاویه‌دار کردن صورت پس از گذشت سه الی پنج روز قابل مشاهده هستند. بعد از گذشت پنج روز پوست نرم و لطیف بوده و پف کردگی و بزرگی چانه هم رفع می‌شود. این تاثیرات حداقل سه الی چهار ماه باقی می‌ماند، پس از آن برای ماندگاری بیشتر اثرات عمل، لازم است چند بار این روش را تکرار کنید. البته وقتی که ماهیچه‌های صورت به ثبات رسیدند و ماندگاری نتایج هم بیشتر شد، می‌توان به صورت شش ماه در میان این روش را انجام داد.

هزینه زاویه سازی صورت

هزینه زاویه سازی صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد . هزینه با توجه به دستمزد پزشک، نوع روش درمانی و مارک مواد مصرفی متفاوت می باشد . لذا برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه زاویه سازی صورت به متخصص پوست و مو خوب در غرب تهران مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

زاویه سازی صورت بدون جراحی یک روش زیبایی کاملا بی عارضه می باشد . در صورتی که تمایل دارید به زاویه سازی صورت خود بدون جراحی بپردازید، جهت انتخاب روش های درمان بهتر است به متخصص پوست و مو خوب در غرب تهران مراجعه نمایید تا با انتخاب روش مناسب با توجه به میزان و شدت بیماری به درمان آن بپردازید .

دکتر طناز فخیم

متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه