عوارض لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک برای تمام افراد گزینه خوبی است ؟  عوارض لیپوماتیک چیست ؟ یکی از واژه هایی که این روزها خیلی به گوشمان می خورد و در مقالات و مجلات مختلف به چشممان می خورد و یا در سایت های مختلف در مورد آن می خوانیم واژه پیکرتراشی است .

پیکر تراشی چیست و چه کسانی واجد شرایط انجام پیکرتراشی هستند .

پیکر تراشی به چه معناست ؟

واژه پیکرتراشی اصلا واژه جدیدی در زیبایی نیست زیرا به معنای این است که ما یک فرمی را تغییر دهیم و سالهاست که در کتاب های پزشکی این واژه وجود دارد . اما به خصوص از زمانی که لیپوساکشن از اوایل دهه 80 رایج شد این واژه بیشتر و بیشتر استفاده شد  و در کتاب ها ی قدیمی لیپوساکشن نیز این واژه وجود دارد بنابراین القای این قضیه که یک دستگا ه خاص برای پیکر تراشی به کار می رود اصلا درست نیست و این واژه در مورد هر روشی که بتواند فرم مریض را تغییر دهد به کار می رود .

لیپوساکشن در ابتدا که مطرح شد بدین معنا بود که از جای خاصی از بدن چربی بردارید اما امروزه به این طریق تغییر کرده که چربی را از جایی بردارید و به قسمت دیگری بزنید و اصطلاحا لیپوساکشن و لیپوفیلینگ با هم ادغام شده است  بنابراین اکنون خیلی به شکل موثرتر از زمانی که لیپوساکشن انجام می شد شما تغییر فرم و پیکرتراشی را انجام می دهید .

عکس عوارض پیکرتراشی

عکس عوارض پیکرتراشی

چه کسانی برای پیکر تراشی کاندید هستند ؟

چند نکته وجود دارد که باعث می شوند بیمار کمترین میزان عوارض را پیدا کند و در عین حال بیشترین نتیجه رابگیرد :

  1. فرد چاق اجازه ندارد از این روش استفاده بکند . فرد برای انجام این عمل BMI بالای 30 نباید داشته باشد چرا که بر اساس آمار احتمال عوارض در فردی که BMI بالای 30 دارد 6 تا 10 برابر بیشتر از افراد عادی است .
  2. کسی که چاقی از بالا تا پایین دارد و در هیچ نقطه ای دارای چاقی به صورت خاص نیست نمی تواند از این روش که برای از بین بردن چاقی موضعی است، استفاده کند در غیر این صورت فقط باعث عدم تناسب بیشترش خواهد شد .
  3. بیمار در یک نقطه خاص باید چربی بیش از حد داشته باشد . مثلا در نژاد ایرانی خیلی از خانمها در پهلوها چربی زیادی ندارند اما گاها در ناحیه کنار ران دارای چربی زیادی هستند و عدم تناسبی میان اندام تحتانی و بالاتنه وجود دارد و این افراد کاندید خوبی برای این عمل هستند .
  4. کسی که بیماری زمینه ای دارد ، مثلا بیماری قلبی ، ریوی دارد یا مثلا حساسیت به داروهای مختلف دارد بهتر است که این کار را انجام ندهد .
  5. بهتر است که عمل بیشتر از 4 تا 5 ساعت طول نکشد زیرا این موضوع باعث عوارض جبران ناپذیر می شود .

القای این قضیه به افراد که یک فرد بسیار چاق را می توان با گرفتن چربی از نقاط مختلف بدن لاغر و متناسب کرد یک چیز بسیار اشتباه می باشد به دو علت :

  1. این کار انجام پذیر نیست .
  2. به محض گرفتن 4 تا 5 درصد چربی از بیمار ریسک تمام عوارض را زیاد می کنید ، عوارضی که مرگبار هستند از آمبولی گرفته تا خونریزی های منجر به فوت تا اختلالات آب و الکترولیت .در هیچ کجای دنیا تبلیغ این قضیه که مثلا 10 درصد چربی از کسی گرفته شود انجام نمی شود در حالی که در تبلیغاتی در ایران این قضیه را شاهد هستیم .

با چه رنج سنی امکان این عمل برای افراد وجود دارد ؟

به طور کلی بیشتر از آن که بحث عدد سنی مطرح باشد بحث سلامتی مطرح است . کما این که ممکن است یک خانم 50 ساله به صورت خاص خیلی از یک خانم 30 ساله سالم تر باشد .

اما به صورت خاص اگر بخواهیم صحبت کنیم مطمئنا هرچقدر که سن مریض بالاتر می رود احتمال مسائل زمینه ای مثل دیابت ، فشار خون ، بالا بودن چربی و بیماری های زمینه ای نهفته قبل بیشتر می شود پس خواه نا خواه ریسک بیشتر می شود .

دکتر طناز فخیم متخصص پوست و مو با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و مشکلات پوست و مو می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ٤٤٨٢٤٠٨٢ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

نتیجه

امروزه عدد بالای 50 تا 55 را به عنوان یک فاکتور خطر می شمارند . به صورت اخص نمی توان سنی را تعیین کرد اما توصیه می شود که در بالای 50 تا 55 سال در مورد این عمل ها محافظه کار باشند .

دکتر طناز فخیم

متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس سریع