مزوتراپی و کاربرد آن

مزوتراپی یک تکنیک است که در آن از تزریق ویتامین ها ، آنزیم ها ، هورمون ها و عصاره گیاهان برای بازسازی و سفت کردن پوست و همینطور برای خارج کردن چربی اضافی استفاده می شود.

مایکل پیستور ، یک دکتر فرانسوی ، این تکنیک را برای اولین بار در سال 1952 ارائه داد . این روش در گذشته برای از بین بردن و کاهش درد به کار می رفت . از آن سال ها به بعد، این تکنیک در آمریکا و دیگر قسمت های دنیا محبوبیت زیادی کسب کرده است .

محتوا

مزوتراپی چیست

به وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک توسط سوزن های خیلی ریز در داخل پوست را مزوتراپی می گویند.

مواد تشکیل دهنده مواد تزریقی شامل:انواع ویتامین‌ها دارو (مانند ماینوکسیدیل) یا فاکتورهای رشد (مانند فاکتورهای رشد انسولینی) را می توان اشاره کرد. گاهی تزریق این پروسه همراه با سوزش سطحی و خفیف احساس می شود که متخصص پوست و مو و زیبایی جهت کاهش درد از بی حسی کننده استفاده می نماید. تکرار تزریق مزوتراپی می تواند نتایج موفقیت آمیز و ایده آل باشد.

نتایج و عوارض خفیف آن از فردی به دیگری متفاوت می باشد و قابل‌ تشخیص هم نمی باشد. به طور مثال می توان گفت که درمان لک‌ها با مزوتراپی برای یک متقاضی خوب و مفید است در حالی که در دیگری این گونه نباشد.

مزوتراپی

موارد کاربرد مزوتراپی

امروزه ، مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می شود :

 • خارج کردن چربی از نواحی مانند شکم، ران، باسن ، لگن ، پاها ، بازوها و صورت
 • کاهش سلولیت
 • از بین بردن چروک ها و خطوط
 • سفت کردن پوست شل
 • روشن کردن پوست تیره شده
 • درمان آلوپسی، یک موقعیت که باعث از دست دادن مو ها می شود

این تکنیک سوزن های بسیار ریز را برای دادن یک سری از تزریقات درون لایه میانی (مزودرم) از پوست به کار می برد. ایده پشت مزوتراپی آن است که مسائل اساسی مثل گردش خون ضعیف و التهابی را که به پوست آسیب می زنند تصحیح می کند .

یک فرمول استاندارد برای مواد تزریقی در مزوتراپی وجود ندارد. محلول های مختلفی را استفاده می کنند ، شامل :

 • نسخه های درمانی مثل وازودیلاتورها و آنتیبیوتیک ها
 • هورمون ها مانند کلسیتونین و تروکسین
 • آنزیم هایی مانند کلاژن و هیالورونیک
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

مزایای مزوتراپی

 • رفع سیاهی اطراف چشم
 • به منظور زیبا و جوانسازی پوست صورت
 • لیفتینگ پوست
 • درمان سلولیت
 • ذوب نمودن سلولیت ها و چربی های اضافی
 • درمان ریزش مو
 • درمان لک های پوستی صورت و لکه های بارداری
 • روشی شایع و کاربردی در زمینه زیبایی و جوانسازی می باشد.
 • مزوتراپی و تاثیر آن در جوانسازی پوست

  اولین مرحله به منظور رفع  نمودن چین‌ وچروک و هم چنین آسیب‌های پوستی مزوتراپی می باشد. درمان با مزوتراپی باید تا حدی چروک‌ها را پر کند، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم ابریژن (لایه‌برداری مکانیکی ظریف) و تزریق بوتاکس استفاده می کنند. شایان ذکر است که گفته شود درمان‌های ترکیبی در برطرف نمودن چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری به همراه دارد. مثلا متقاضی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو رفتگی در پوست صورت دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابریژن استفاده می کنند و سپس از لایه‌برداری با تزریق دارو در  روش مزوتراپی(لایه میانی پوست) استفاده می شود
  این پروسه باعث نمایان شدن فعل و انفعالاتی از جمله تولید سلول یا کلاژن می نماید. این روند باعث می شود که سلول های جدید و زنده جایگزینی برای سلول های مرده باشند. لایه برداری سلول های ضعیف و مرده توسط میکرودرم ابریژن صورت می گیرد که هیچ گونه عوارض جانبی خاصی را به همراه ندارد.

  تزریق بوتاکس به منظور درمان چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم‌ها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) به منظور فلج نمون برخی از عضلات استفاده می شود تا این روند از ایجاد چروک ها عمیق جلوگیری به عمل آورد.

  مواد تزریقی در روش مزوتراپی عبارتند‌ از: آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (ویتامین C)، آنتی‌اکسیدان‌های ضد پیری و اسید هیالورونیک را می توان نام برد. شایان ذکر است که هنگام مراجعه به متخصص پوست  و مو جهت مزوتراپی حتما با یکی از اعضای خانواده یا دوست مراجعه نمایید. چون تا یک هفته کبودی مختصری در صورت ایجاد می شود.


  متقاضی نمی تواند  در طول درمان از پماده و یا کرم‌های شب و لایه‌بردار استفاده نماید زیرا مواد تشکیل دهنده ای آن به ‌طور مستقیم به پوست  وارد می شود.

  مزوتراپی و جوانسازی پوست

  مزوتراپی و کاربرد آن در درمان لک

   لکه‌های پوستی ناشی از فعالیت سلول‌های پوستی خاصی به نام ملانوسیت‌ها هستند. برخی مواد موجود در سرم مزوتراپی می‌توانند فعالیت ملانوسیت‌ها را کنترل کنند. به همین خاطر می‌توان از مزوتراپی برای بهبود برخی از لکه‌های ناشی از آفتاب و ملاسما استفاده کرد.

  از مزوتراپی می‌توان برای محو کردن جای زخم و آثار به جا مانده از آکنه‌ها نیز استفاده کرد. به ویژه اگر جای آکنه به شکل فرورفتگی پوستی در آمده باشد. هیالورونیک اسید استفاده شده در کوکتل به پوست حجم می‌دهد و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها و آمینواسیدها با اثرات ضدالتهابی خود، پوست را تحریک می‌کنند که خودش را ترمیم کند.

   آبا مزوتراپی در درمان ریزش مو موثر است

  علاوه بر درمان چروک ها و خارج کردن چربی های ناخواسته ، مزوتراپی همچنین برای درمان ریزش مو از آلوپسی نیز به کار می رود . در این درمان عصاره گیاهان طبیعی ، ویتامین ها و داروهایی مثل فیناستراید و ماینوکسیدیل در سر تزریق می شوند.

  افرادی که از مزوتراپی را برای ریزش مو انجام می دهند :

 • عدم تعادل هورمون را در اطراف فولیکول مو تصحیح می کند.
 • مواد غذایی را به مو می رساند.
 • گردش خون را بهبود می بخشد
 • هنوز مانند سایر موارد استفاده از مزوتراپی ، شواهد و مدارک کمی برای تاثیر آن وجود دارد . اکثر موادی که در مزوتراپی تزریق می شوند در مطالعاتی که در مورد رشد مجدد مو می باشند بیان نشده اند . فقط فینوستراید و ماینوکسیدیل شواهد و مدارکی دال بر تاثیر بر رشد مجدد مو دارند .

  تعداد جلسات مزوتراپی

  باید گفت که به منظور نتیجه گیری از روش مزوتراپی باید در نوبت دهی های اولیه زود به زود صورت گیرد و در نوبت دهی های بعدی کمی طولانی تر صورت گیرد. بهتر است در صورت تزریق مزوتراپی از داروی خاصی استفاده نکنید زیرا عدم پیروی از این دستور ممکن است تورم هایی در فرد ایجاد نماید  و چربی خون او افزایش پیدا نماید.

  دوره نقاهت مزوتراپی چقدر است

  به دلیل آن که مزوتراپی روشی غیر تهاجمی است ، زمان نقاهت ندارد . بسیاری از افراد می توانند به فعالیت های معمول خود برگردند . افراد کمی ممکن است به یک روز استراحت نیاز داشته باشند تا ورم و درد جاهای تزریق از بین برود .

  آیا مزوتراپی درد دارد

  خیر- مزوتراپی معمولاً باعث درد نمی‌شود. هم سوزن‌های دستگاه مخصوص آن (مزوگان) بسیار نازک هستند و هم در محلول تزریقی از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در صورتی که با سوزن مشکل داشته باشید، اجرای مزوتراپی بدون سوزن نیز ممکن است ولی در مقایسه با روش اصلی، اثرات ضعیف‌تری دارد.

  هزینه مزوتراپی

  هزینه مزوتراپی بستگی به نوع درمانی که شما دریافت می کنید دارد و تعداد جلساتی که نیاز دارید. به دلیل این که مزوتراپی یک زیبایی است و نیاز درمانی نیست ، معمولا بیمه ها هزینه آن را پوشش نمی دهند.

   

  0/5 (0 نظر)
  دکتر طناز فخیم

  متخصص و جراح پوست و مو، لیزر، کاشت مو اخذ مدرک دکترای حرفه ای پزشکی (دوره عمومی) از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای بورد تخصصی پوست و مو از دانشگاه علوم پزشکی ایران سابقه شرکت در کنگره های بین المللی زیر نظر برترین اساتید آمریکایی و اروپایی دارای سرتیفیکیت های متعدد مربوط به دوره های ویژه در زمینه لیزر و تکنیک های نوین زیبایی و درمانی

  پاسخ

  مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه